VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Melounové kůrky
2015-12-06, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

jedná čínská lékařka mi v létě doporučila melounové kůrky. Tedy, aby to bylo jasné a přesné - když sním červenou osvěžující dužinu z vodního melounu, všechny ty zelené kůrky, které jsem padesát let vyhazoval do koše, nyní pečlivě krájím na kostičky a dvacet minut vařím. Pak melounovou vodu vypiju. Věřte nebo ne - chutná skvěle! Podle čínské medicíny je - melounová slupka - úplný poklad. Má vysoké antioxidační účinky, zlepšuje metabolismus, podporuje imunitu a urychluje hojení ran. No a mě na tom všem samozřejmě okouzluje ten fakt, že navíc ještě recyklujeme zdánlivě nepotřebnou kůru.

 

Jeden indický doktor, který pracuje již mnoho let v naší zemi a používá ajurvédské přírodní lékařství, tak ten zase tvrdí, že léčí pomocí rýže. Nebojte se, neblázní. On to nemyslí tak doslova. Prostě jen umí připravit rýži na čtyřicet způsobů a ta v každém člověku vzbuzuje různé vnitřní procesy. To, jak je rýže uvařena a ochucena, souvisí velmi úzce s celkovou léčebnou kůrou jeho pacientů. 

 

A co třeba - fermentovaná, neboli kvašená zelenina?…je prý to nejlepší co můžeme zařadit do svého - zdravého - jídelníčku. Zvláště v zimním období nám přináší více důležitých živin než skleníkové, zdánlivě čerstvé saláty z obchodu. Přírodně nakládaná zelenina pomáhá našemu organizmu udržovat  zdravou střevní mikroflóru, dodává potřebné vitamíny, enzymy a laktobacily. Oproti čerstvé zelenině - má ta kvašená výhodu, že naše tělo ji umí lépe zpracovávat a živiny se z ní snadněji vstřebávají a zhodnocují.  

 

Číňané doporučují: "Sto kroků po každém jídle - záruka dlouhověkosti a pevného zdraví", v anglosaském světě zase platí: "Jedno jablko denně a nepotřebujete doktora!" Slavný jihočeský léčitel - farář Ferda - tvrdil, "že hrst petržele každé ráno a nezkolí vás rakovina…"

Tak já nevím: "Na každém šprochu, bude určitě pravdy trochu!"

 

Jisté je, že u těch alternativních lékařů - se schází lidé, kterým konvenční medicína nepomohla. A zajímavé je, že tito - řekněme - jiní doktoři - spojují naše uzdravení vždy! s jídlem a ne jen s polykáním prášků. A proto jim docela dost věřím!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English