VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Palmový olej
2015-12-19, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

"Nejezte svou oblíbenou sladkou pomazánku - Nutellu!" Tohle vzkázala francouzská ministryně životního prostředí před pěti měsíci celému světu. Pro část mé rodiny to byla rána pod pás. Přiznám se, že i já si do této oříškovo-čokoládové, voňavé hmoty občas s chutí trochu ďobnu, i když vím, že pro své tělo nedělám nic moc užitečného. Nutella totiž, stejně jako stovky, ba tisíce dalších výrobků - obsahuje nejzakuklenějšího teroristu dnešní doby - zlořečený palmový olej! Najdete jej ve ztužené formě v sušenkách, čipsech, sladkých i slaných tyčinkách, v mýdle, rtěnce a bůhví v čem ještě!

 

Důvod, proč si palmový olej získal takovou globální oblibu je nasnadě - nízká cena! Co všechno už naše inteligentní civilizace zničila a znesvětila jen kvůli mamonu? Rostlinné oleje jsou různé - slunečnicový, řepkový, dýňový, lněný, kokosový - ovšem ten nejlacinější na světě je samozřejmě - palmový.  Proto jej každý chce! Tedy, řekl bych, že jeho nízká cena je pouze zdánlivá, neboť bude draze vykoupena něčím mnohem hůře spočitatelným - naší budoucností. Kvůli umělému vysazovaní olejných palem jsou již mnoho let vypalovány nádherné deštné pralesy v Indonésii, Malajsii a především na ostrově Borneo. Tyto přírodní ráje se mění v prapodivné pustiny, osázené palmami, chemicky vyhoněnými do rychlého růstu. Přicházíme tak nejen o mnoho druhů krásných lesů, ale i zvířat, která díky tomuto "palmovému armagedonu" ztrácí své přirozené životní prostředí. Umírají, utíkají, hynou. 

 

Jeden kulinářský bonmot říká - "že nejvíce sebevražd pácháme, my lidé, vidličkou a nožem!" Palmový olej, který konzumujeme, je podle odborníků docela dost nezdravý. Obsahuje nasycené mastné kyseliny - a ty urychlují kornatění cév a komplikují náš krevní oběh. Takže my nejen sebevraždíme sami sebe, ale navíc spotřebou palmového oleje podporujeme nesmyslné ničení našeho životního prostředí. Možná, že pro zmíněnou delikatesní Nutellu je trochu nefér, že to odnesla úplně za všechny ostatní. Ale to víte - nejlepším marketingovým trikem je, že použijete ten nejkřiklavější příměr. V tomto případě se paní ministryně Francie rozhodně trefila do černého!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English