VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Pražské vinice
2017-07-06, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pokud nějakému cizinci řeknete, že máme v naší zemi vlastní víno, většinou jen blahosklonně přivře oči a nechá nás dále vyprávět naše vědecko-fantastické pohádky. Velká většina lidí na naší planetě vůbec netuší jak se naše země jmenuje a kde je, a pokud už narazíte na vzdělance, který naši zemi vnímá a řeknete mu, že produkujme docela slušná vína, tak je úplně vedle. Pokud natrefíte na ještě zkušenějšího znalce v oblasti gastronomie, je ochoten přiznat, že na Moravě se u nás čas od času něco urodí. Ovšem, pokud byste se nějakému cizinci chtěli pochlubit, že naše hlavní město Praha má 13 vlastních produktivních vinic, bude si o vás myslet, že jste se asi pomátli! Řekl bych, dokonce, že v případě Prahy to nemusí být cizinec, ale někdy ani našinec tohle vůbec netuší. Dejme si, vážení posluchači, ruku na srdce, kolik z vás vůbec tuší, že mezi těmi vystresovanými pražáky, hučícím metrem, tunelem Blanka, Václavákem a dopravními kolapsy máme také krásné vinohrady? Kdo by věřil, že Praha má svůj vlastní ryzlink, rulandu či tramín?
Vinohrady jsou třeba v Modřanech, na Pražském hradě, v Grébovce, ale i na Proseku, v Dejvicích, na Albertově, Strahově a na Vyšehradě. A největší vinohrad je v Troji nad zoologickou zahradou.
Praha rozhodně neaspiruje na pozici Bordeaux nebo Mikulova. To je jasné. Ale má se k světu! Před několika týdny byl totiž založen další, poměrně dost velký vinohrad přímo proti novému Trojskému mostu. Jezdím přes něj každý den a když jsem viděl jak na protějším strmém kopci, jak tam už půl roku jezdí bagry, vypleňují křoviny, upravují terén, obával jsem se, že další nemilosrdný developer bude betonovat, stavět a prodávat byty a kanceláře s výhledem na Vltavu a zničí další romantický zelený pozemek. Díky bohu vína, nejspíš Dionýsovi, se tam však nedávno - namísto základů pro nové domy či garáže, objevil nádherně vysázený a poměrně dosti rozsáhlý další trojský vinohrad. Nevím, komu patří, ale jsem rád, že se v Praze, po dlouhé době z nějakého místa, parku, náměstí, či lesíku - nestala další nezbytná železobetonová příšera, ale že tam někdo osvícený zasadil víno.
Budu tomu vinohradu držet palce, a protože to mám docela blízko, tak jestli se tam někdy něco slušného urodí, rad si tímhle novým pražským vínem připiji na další smysluplné projekty pro naše hlavní město!

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English