VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Rozměklé párečky a bledé rohlíky k snídani. Co na to říká Pavel Maurer?
2013-08-25, Text: Pavel Maurer
Byl jsem nedávno na snídani ve tříhvězdičkovém hotelu v Beskydech. Šlo o budovu, kterou postavili ještě v době socialismu, takže zvenčí působila šedivě, byla celkově nevýrazná, designově nehezká, hranatá, v interiéru oplývala spoustou nekonečně dlouhých a zbytečných chodeb. Bylo zde hodně nesmyslných zákoutí, kluboven a ochozů.

Tehdy se nešetřilo energií ani betonem. To mi však nevadilo. Nejvíc mi totiž vadila snídaně! Byla to ukázka totalitně nudné klasiky, kterou si pamatuji ze svého dětství, když jsem s rodiči občas pobýval v hotelech určených pro závodní dovolenou pracujícího lidu.

Na stole byla: vystydlá míchaná vajíčka, bledé rohlíky, džem a med ve vaničce, vlažné a rozměklé párečky pěkně dlouho macerované ve vodě, oschlé plátky sýra a laciný šunkový salám. O předpřipravené kávě ve várnici snad nebudu ani hovořit.

Poslední ránou byla termoska na stole, v níž se nacházel čaj naprosto nejasného původu. Tato teplá tekutina byla hodně oslazená a velkoryse ochucena chemickým citrónovým extraktem z plastové lahvičky.

Mé vzpomínky na doby minulé se završily. V tomhle hotelu, kde pokoj se snídaní stojí skoro dva tisíce korun, se rozhodli za mě. Stejně tak jako před lety ve školních jídelnách, závodkách nebo hotelech – v celé naší republice bylo o nás bez nás rozhodnuto, že k snídani budeme pít čaj takhle. A nebo nic!

Že bych raději pil čaj bez citrónu nebo že nemůžu sladit, protože mám dietu, nebo mi sladký čaj jednoduše nechutná? To nikoho skutečně ani trochu nezajímalo.

Když jsme se zeptali, jestli náhodou nemají kromě té široké nabídky snídaňových delikates třeba müsli nebo nějaké cereálie, zalapal číšník po dechu a opáčil zdvořile: „Co máte, prosím, na mysli?“

Nakonec jsem někde na okraji stolu vyštrachal ucházející vánočku a s povzdechem, že v tomto kraji bych ocenil spíše místní vynikající valašské frgále, jsem šel vše potupně zapít tím vzpomínkovým a odporně ochuceným čajem v krásných a zdravě vypadajících Beskydech.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English