VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Růže, kopřiva a fialová kráva
2009-09-17, Text: Pavel Maurer, Foto: archiv autora

Růže nejen voní, ale také varují. Chřadnou-li, je ohrožen celý vinohrad.Růže nejen voní, ale také varují. Chřadnou-li, je ohrožen celý vinohrad.

Je čas vinobraní, a tak jsem si vzpomněl, že staří prozřetelní vinaři už odnepaměti vysazují před každým viničním řádkem růže. Vypadá to velmi esteticky, krásně voní, ale pozor – to není pravý důvod! Růže totiž citlivě reagují na případné nemoci, plísně, cizopasníky či jiné škůdce, které se na nich neblaze projeví dříve, takže plní velmi zodpovědnou funkci rychlého varování, že se s vinohradem něco děje a je třeba rychle zasáhnout.

Viděl jsem růže v Bordeaux, v Toskánsku, ale také v Mikulově u Marcinčáka, ten mi také poprvé osvětlil onu praktickou a krásnou moudrost vinařů. Je dobré znát přírodu, od níž se stále máme co učit. O to více mne poděsila historka, že vedoucí na jednom zahraničním táboře, tuším ve Španělsku, upozorňoval děti, na co všechno si mají dát pozor. Kromě klíšťat, hadů a prudkého slunce věnoval nesmírně dlouhou část výkladu jedné velmi nebezpečné a záludné rostlině. Skrývá se většinou v tmavých, špinavých zákoutích, může jim prý agresívně a záludně způsobit újmu, bolest, otoky a kdovíco ještě: kopřiva. Mnohé zahraniční děti, počítám, že především městské, ji skutečně viděly poprvé v životě! A při lehkém popálení křičely hrůzou! Fakt nepřeháním.

Jen si vybavuji, jak výtečně chutná jako přísada do salátů, jak zdravý je kopřivový čaj, co dokáže udělat pár kopřiv semletých do karbanátků. Vzpomínám, jak mi táta vyprávěl, že za války chytali pstruhy a nemajíce nic jiného, naplnili je kopřivovými listy, obalili blátem a pekli ve žhavém popelu. A že je ta záludná rostlina dobrá na revma a na kdejaké alergie, to snad ví každý!

Kam se poděla naše znalost prostředí, ve kterém žijeme? Osmdesát procent evropských dětí (tedy z té „bohaté“ Evropy) nikdy nevylezlo na strom. A při jednom marketingovém výzkumu v Německu tvrdilo přes polovinu dotázaných dětských respondentů bez váhání, že kráva není červená nebo snad hnědá – je přece fi alová … Poselství čokolády Milka.

Žijeme v dosti turbulentní době, kdy si naše děti povídají přes počítač, hledají si elektronické kamarády, vytvářejí různá virtuální společenství a jedním kliknutím jednoduše získají obrovskou škálu informací z celé planety. Ale obávám se, že jim někdy uniká podstata. Často jim nechutná slepičí polévka od vesnické babičky, je nějaká silná, páchne nebo co? Chutná totiž jako skutečná slepice. Pravé prasečí sádlo – fuj, vždyť ono to smrdí jako prase! Zapomněli jsme, jak vypadá letící chroust, který nám bez varování zmateně vrazí přímo do obličeje. Známe ho už jen z Ferdy Mravence. A kopřiva pálí! Co si to vlastně ta příroda dovoluje?

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English