VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vegetariáni
2014-09-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nemám vůbec nic proti vegetariánům. Naopak - v mnoha ohledech mají mé sympatie. Nicméně si myslím, že maso jíme jakožto Homo Sapiens odjakživa - jsme přece všežravci. Nedokážu si nějak představit, že by pračlověk vylezl z jeskyně a meditoval nad tím, zda si ten den dá raději mamutí pečené kolínko nebo že zůstane pouze u ovoce a kořínků. Pochopitelně - jedlo se to, co bylo k mání a myslím, že nejen v pravěku, ale i ve středověku byli naši předkové vděční za každý kus žvance!  

 

Vegetariánství může být rozhodnutí psychické, může to být móda, u východních národů náboženství. Třeba v miliardové Indii je větší část populace vegetariánská. Celý jejich systém zemědělství a gastronomie je prý nejvíc na světě připraven na případnou "masovou" krizi. Oni dobře vědí, že vykrmení zvířete je mnohonásobně nákladnější než pěstování rostlin.

 

Byl jsem přítomen debatám, kdy se dětští lékaři, představitelé různých zdravých životních stylů a odborníci na výživu vzájemně ubíjeli argumenty co máme jíst. Kde je pravda? Musí děti - bezpodmínečně - jíst maso, aby byla zachována jejich harmonická výživa a růst? Poslední světové výzkumy tvrdí, že to není tak jednoznačné. V Česku však stále panuje mnoho bludů o nezbytnosti masa pro správnou výživu, které navíc přiživují konzervativně založení lékaři.

 

Brutální objemy masa, které zkonzumuje průměrný Čech, mají ke zdravé a vyvážené stravě hodně daleko. To potvrzují přední příčky ve výskytu rakoviny tlustého střeva a kardiovaskulárních chorob v naší zemi.

 

Vegetariánské, dokonce i veganské restaurace dnes můžeme najít v celé naší republice. Ovšem bezmasá nabídka v klasických restauracích bývá většinou poměrně chudá a nenápaditá. Smažák, oschlý salát, ovocné knedle.

 

Nevím, co jedli slavní vegetariáni, třeba Steve Jobs, Claudia Cardinálová, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Anthony Hopkins, Franz Kafka, Paul McCartney, ale i takoví tvrďáci jako Ozzy Osbourne nebo agresivní boxer Mike Tyson. Každopádně to dotáhli bez masa dost daleko! Třeba Martina Navrátilová mi jednou říkala, že její vegetariánství je nejen o chuti, ale také o vnitřním přesvědčení. Na druhé straně mi přiznala, že když musela ve své kariéře ustát grand slamový trunaj, občas si její tělo o kus masa řeklo. Já jsme si s ní jednou dával v Praze šunkafleky - a to byste viděli jak jí chutnaly!

 

Osobně jsem na straně přirozeného výběru - tedy, že jím to na co mám chuť A navíc jsem přesvědčen, že každý z nás má trochu jiné potřeby. Někomu stačí maso jednou týdně, tělo jiného dokáže existovat úplně bez masa a další jej zase musí mít každý den. Je to jen na vás!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte blbě, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, www.grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English