VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Reflex: Zátah na kuřáky
2009-04-30, Text: Pavel Maurer, Foto: Pavel Maurer

Můj kolega Lukáš je nekuřácký šovinista. Je tichý, poměrně introvertní, velmi vzdělaný muž, který miluje počítače Apple, dobře jim rozumí, citlivě fotí přírodu a hvězdy, nikdy jsem jej neslyšel zvýšit hlas a nikdy jsem ho za posledních deset let neviděl zabít ani mouchu. Ve chvíli, když si vedle něj v restauraci někdo zapálí, odhazuje příbor, proskakuje oknem, bledne, vzteká se a téměř nenávidí, byť jej podezřívám, že v normálním životě tohle slovo ani tento záštiplný pocit prakticky nikdy nezažil. Má tak vycvičený nos, že dokonce zavírá okno ve druhém patře svého bytu (na poměrně frekventované ulici v centru města), když si na chodníku někdo zapálí. Je to extrém! Nebo ne? Spočítal mi onehdy, že kuřáků je na světě zhruba 25–30 %. Zbytek světa je kouřením vlastně obtěžován. V českých restauracích, najmě hospodách na posezení, většinou kouří téměř 80 % osazenstva. Dle Lukášovy statistiky z toho vyplývá, že paradoxně dvě třetiny obyvatelstva jsou nepodchycená cílová skupina, protože tam nejspíš nechodí právě kvůli kuřákům. Teorie restauratérů, že se zavedením kuřácké prohibice přij dou o kšeft, je lichá.

Mimochodem si vybavuji, že jsem pobýval v Dublinu (Irsko) v roce 2004 v den, kdy tu zavedli jako první země v Evropě do restaurací zákaz. To je ale odvaha, říkali jsme si s kamarády, když jsme večer vyrazili na pivo a na božskou irskou whiskey. Irové jsou bezesporu národ, který má k hospodám, barům a nálevnám opravdu upřímný a vřelý vztah! Očekával jsem něco jako revoluci, bojkot, prázdnotu, ale všude to jelo na plné pecky, a když si chtěl někdo bafnout, tak šel prostě ven.

Nejslavnější restaurace na naší planetě rozhodně nedovolují kouřit nejen během podávání obědů, večeří, ale vůbec

Tak ještě pár extremistických historek: Martina Navrátilová mi řekla, že nehodlá „polykat zakouřený vzduch z cizích plic“! a v kuřáckých restauracích prostě nejí, jedna Lukášova známá, když už jde do hospody, nosí batoh se šaty na převlečení, aby už domů jela v nesmradlavém (jak to dělá s vlasy, to netuším), moje žena byla před více než dvaceti lety iniciátorkou zákazu kouření na vnitrostátních linkách letadel ČSA, nejslavnější restaurace na naší planetě rozhodně nedovolují kouřit nejen během podávání obědů, večeří, ale vůbec. Musím říci, že respektuji všechny, kdo si nedokáží představit tu správnou pohodu kávičky, pivečka, panáka nebo po dobrém jídle oblíbené cigárko – pamatuji si, že to fakt není špatné. Znám náruživce, kteří ve svém opojení dokáží prakticky kousat a jíst svůj kouř a očividně si to užívají. Přiznejme si, že pohled na někoho, kdo něco provádí s chutí a rád, je vždy okouzlující. Ale současně musím apelovat na oboustranné pochopení a toleranci.

Na závěr chci upřímně podotknout, že jsem kouřil asi 18 let a dnes se ke kuřákům chovám demokraticky – a když mám slabou chvilku, s chutí si trochu šluknu. I když vím, že mé chuťové pohárky gastronomicky trpí.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English