VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zbavte se nadřazenosti
2014-06-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

taky se vám někdy stává, že přijedete do jakéhosi malého města nebo neznámé vsi a cítíte se tak trochu nadřazeně? Ani nevíte, jak se vám to přihodilo, ale najednou vás omámí ničím neopodstatněná pýcha…. Jako, že jste prostě o něco víc - než místní obyvatelstvo. Myslíte si, že jste víc viděli, zažili, procestovali, víc ochutnali a že oni tady v té spící provinční osadě mají jenom boty od slámy a nechápou vůbec nic!

 

Najednou vás přepadne jakási nepochopitelná nabubřelost, velikášství a podivná povýšenost. Co vám, zkušenému gastronautovi bude vyprávět nějaký trapný maloměšťák nebo sedlák ze zapadlé dědiny, že?

 

Řeknu vám - tenhle plíživý pocit nadřazenosti - to je největší omyl obyvatel hlavních a velkým měst! Ten, kdo má máslo na hlavě jsme totiž většinou my. Myslíme si, že všemu rozumíme a všechno, spolu s Broukem Pytlíkem, známe. Jenže oni - ti druzí - často vědí víc, ale nedělají kolem toho takový rámus. Jsou dobří - ale skromní.

 

Já se budu držet pouze gastronomie. Znám několik ošklivých vesnic v Toskánsku, kde by vás nikdy nenapadlo zaparkovat svoje auto. Jejich malé rodinné hospůdky však vaří lépe než kdejaký pětihvězdičkový hotel! Znám tichá místa ve francouzském Provence! Skryté rustikální restaurace, které - viděno ze silnice - vypadají spíše jako stodoly pro koně. Za jejich delikatesami sem k nim ovšem jezdí lidé z okruhu až padesáti kilometrů. U nás, díky Bohu, už to umíme také. Minulý týden jsem večeřel náhodně ve vesnici Jítrava u Rumburku, pak ve Vojkovicích na Šumavě, na farmě u Pelhřimova a pak poblíž Třeboně a pak zase nedaleko Frýdku-Místku. Byl jsem okouzlen nejen kreativitou kuchařů, ale geniálním využitím lokálních a sezónních surovin a bylinek. Nic nebylo vyumělkovano, nic si nehrálo na velkou gastronomii. Bylo to autentické, velmi dobré, porce na mne až příliš velké a poměr cena/kvalita - více než vstřícný.

 

Slyšte, slyšte - i v naší zemi už najdete vynikající gastronomii také v zapadlých končinách! Každé takové gastronomické překvapení - to je pro mne nejvíc, jako pohlazení po bříšku i po duši. Nikdy na to nezapomenu a taky to všem řeknu! A to je ten pravý marketing!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English